  • TL16C550CFN
TL16C550CFN
advertisement
Manufacturer No:
TL16C550CFN
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL16C550CFN
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Description:
5V V 16.59mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 16.59mm mm MOS 44 260 44
Purchasing and Inquiry
TL16C550CFN Overview
UART is available in the cost-effective 44-LCC (J-Lead) package.The transmission of data takes place over 1, UART channels.For packaging purposes, Tube is used.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.44 terminations are used as parts of its configuration.In order to operate it, a supply voltage of 5V is required.At present, this electronic part has a status of Active.Data communication is handled by 1 serial I/Os.A method of mounting it is through Surface Mount.During operation, the supply voltage is set to 3V~5.25V.An IC with 44 pins is what this device is.The clock frequency of this IC is measured at 16MHz.Various similarities make it an appropriate candidate for inclusion in the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.UART is important that the operating temperature does not exceed -40°C in order for the machine to perform normally for a long time.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of 85°C.The 44 pins are at the core of the device's configuration.Using Surface Mount, it is mounted.If a power supply of 3.3/5V is available, electronic designers can use it with confidence.Additionally, it can perform ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 14.9 MHZ.The base part number of the part is set to TL16C550.8mA is the maximum value of the supply current.Universal asynchronous receiver-transmitter uses 10mA as the supply current, which is suUniversal asynchronous receiver-transmitterable for a specific application.With a size of 16B, the memory store various types of information.
TL16C550CFN Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 16MHz
Power supplies of 3.3/5V
ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 14.9 MHZ
TL16C550CFN Applications
There are a lot of Texas Instruments TL16C550CFN UARTs applications.
  • Personal Digital Assistants
  • Cellular data devices
  • GPS Devices
  • Factory Automation
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Cellular Data
  • Telecommunication Network Routers
  • Factory Automation and Process Controls
  • Portable Applications
  • Infrared Transceivers
Step5Bar-code shipping tag
TL16C550CFN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    44
  • Weight
    2.265694g
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    MOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    TL16C550
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    1, UART
  • Memory Size
    16B
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Nominal Supply Current
    8mA
  • Max Supply Current
    8mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Data Transfer Rate-Max
    0.125 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • FIFO's
    16 Byte
  • With Modem Control
    Yes
  • Height
    4.57mm
  • Length
    16.59mm
  • Width
    16.59mm
  • Thickness
    4.06mm