  • TK4S-14SC
TK4S-14SC
advertisement
Manufacturer No:
TK4S-14SC
Manufacturer:
Autonics
HK JDW NO:
17092-TK4S-14SC
Package:
Datasheet:
Description:
TEMP CONTROL CRNT 2SSR 100-240V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TK4S-14SC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TK4S-14SC.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mfr
    Autonics
  • Series
    TK
  • Type
    Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, G, J, K, L, N, PL-II, R, S, T, U)
  • Voltage - Supply
    100 ~ 240VAC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    Analog, Solid State (2)
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 45.00mm x 45.00mm
  • Display Type
    LED - Green, Red Characters
  • Input Range
    -200°C ~ 2300°C, -328°F ~ 4172°F
  • Number of Characters Per Row
    4, 4
  • Control Method
    On/Off, Proportional (PID)
  • Communications
    Option Cards Available
  • Features
    Option Cards Available
  • Display Characters - Height
    0.551" (14.00mm), 0.394" (10.00mm)