  • TK4L-14SR
TK4L-14SR
advertisement
Manufacturer No:
TK4L-14SR
HK JDW NO:
17092-TK4L-14SR
Description:
TEMP CONTROL SSR RELAY 100-240V
Step5Bar-code shipping tag
TK4L-14SR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TK4L-14SR.
    Autonics
  • Series
    TK
  • Type
    Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, G, J, K, L, N, PL-II, R, S, T, U)
  • Voltage - Supply
    100 ~ 240VAC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Output Type
    Relay, Solid State
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 92.00mm x 92.00mm
  • Display Type
    LED - Green, Red Characters
  • Input Range
    -200°C ~ 2300°C, -328°F ~ 4172°F
  • Display Characters - Height
    0.870" (22.00mm), 0.550" (14.00mm)