  • TJT1506R8J
TJT1506R8J
advertisement
Manufacturer No:
TJT1506R8J
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-TJT1506R8J
Package:
Rectangular Case
Datasheet:
TJT1506R8J
Description:
TE CONNECTIVITY TJT1506R8J RESISTOR, 6R8, 5%, 150W, WIRE LEADED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TJT1506R8J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    Rectangular Case
  • Mounting Feature
    Screw Holes
  • Operating Temperature
    -25°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    TJT
  • Size / Dimension
    4.724Lx3.150W 120.00mmx80.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    6.8Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    150W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    Wire Leads
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm