  • TJ60S04M3L(T6L1,NQ
TJ60S04M3L(T6L1,NQ
advertisement
Manufacturer No:
TJ60S04M3L(T6L1,NQ
HK JDW NO:
4669-TJ60S04M3L(T6L1,NQ
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Reel (TR) 6.3m Ω @ 30A, 10V +10V, -20V 6510pF @ 10V 125nC @ 10V 40V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Step5Bar-code shipping tag
TJ60S04M3L(T6L1,NQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    U-MOSVI
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-XSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    90W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.3m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6510pF @ 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    60A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    125nC @ 10V
  • Rise Time
    96ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    +10V, -20V
  • Fall Time (Typ)
    240 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    60A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    10V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0094Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    120A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    40V