  • THJB336M006RJN
THJB336M006RJN
advertisement
Manufacturer No:
THJB336M006RJN
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-THJB336M006RJN
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
THJB336M006RJN
Purchasing and Inquiry
THJB336M006RJN Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 2.2Ohm in this case.This capacitor has a leakage current of 0.0019mA.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
THJB336M006RJN Features
a leakage current of 0.0019mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
THJB336M006RJN Applications
There are a lot of AVX Corporation THJB336M006RJN applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • ABS
  • Airbag systems
  • Computer
  • Avionics,
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
THJB336M006RJN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    THJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    2.2Ohm
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.2Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0019mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm