  • THJB156K006RJN
THJB156K006RJN
advertisement
Manufacturer No:
THJB156K006RJN
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-THJB156K006RJN
Package:
Molded
Datasheet:
THJB156K006RJN
Description:
15μF 10% 175°C-Max -55°C-Min 2.5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0009mA Cut Tape Molded
Quantity:
In Stock : 1994
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
THJB156K006RJN
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    15.989131mg
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    STANDARD: AEC-Q200
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
  • Leakage Current
    0.0009mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.1mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm