  • TGHHVR100JE
TGHHVR100JE
advertisement
Manufacturer No:
TGHHVR100JE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-TGHHVR100JE
Package:
SOT-227-2
Datasheet:
TGHHVR100JE
Description:
RES CHAS MNT 100 MOHM 5% 120W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TGHHVR100JE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Package / Case
    SOT-227-2
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Epoxy Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    TGH
  • Size / Dimension
    1.496Lx0.980W 38.00mmx24.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    Non-Inductive, Pulse Withstanding, RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    100mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    500V
  • Power Rating
    120W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    120W
  • Depth
    12mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    M4 Threaded
  • Lead/Base Style
    Threaded
  • Coating, Housing Type
    Epoxy Coated
  • Height
    9.0932mm
  • Height Seated (Max)
    0.483 12.26mm