  • TFZVTR5.6B
TFZVTR5.6B
advertisement
Manufacturer No:
TFZVTR5.6B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TFZVTR5.6B
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
TFZVTR5.6B
Purchasing and Inquiry
TFZVTR5.6B Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 2.5V is required.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.6V during operation.
TFZVTR5.6B Features
reverse leakage current of 5μA @ 2.5V
5μA @ 2.5V is the maximum voltage (Tol)
TFZVTR5.6B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor TFZVTR5.6B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
TFZVTR5.6B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Flat Lead
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    13Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 2.5V
  • Case Connection
    CATHODE
  • Impedance-Max
    13Ohm
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V