  • TFZVTR2.4B
TFZVTR2.4B
advertisement
Manufacturer No:
TFZVTR2.4B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TFZVTR2.4B
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
TFZVTR2.4B
Purchasing and Inquiry
TFZVTR2.4B Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 120μA @ 1V is required.A voltage of 3.95% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 2.4V.Setting the working test voltage to 20mA will allow this device to operate.
TFZVTR2.4B Features
reverse leakage current of 120μA @ 1V
120μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA
TFZVTR2.4B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor TFZVTR2.4B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
TFZVTR2.4B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Flat Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    120μA @ 1V
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    3.95%
  • Working Test Current
    20mA