  • TFSQ0402C0H1C2R5WT
TFSQ0402C0H1C2R5WT
advertisement
Manufacturer No:
TFSQ0402C0H1C2R5WT
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-TFSQ0402C0H1C2R5WT
Package:
01005 (0402 Metric)
Description:
CAP THIN FILM 2.5PF 16V 01005
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TFSQ0402C0H1C2R5WT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TFSQ0402
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±0.05pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    60% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.5pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0H
  • Temperature Characteristics Code
    C0H
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
  • Height
    200μm
  • Height Seated (Max)
    0.009 0.23mm