  • TFS10ST2040C
TFS10ST2040C
advertisement
Manufacturer No:
TFS10ST2040C
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-TFS10ST2040C
Package:
Datasheet:
TFS10ST2040C
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TFS10ST2040C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    TFS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Current Rating (Amps)
    10A AC
  • Ingress Protection
    IP40
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Operating Force
    90gf
  • Overtravel
    0.047 (1.2mm)
  • Differential Travel
    0.045 (1.1mm)
  • Pretravel
    0.200 (5.1mm)
  • Operating Position
    0.591 (15.0mm)