  • TF2720B-402Y4R0-01
TF2720B-402Y4R0-01
advertisement
Manufacturer No:
TF2720B-402Y4R0-01
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-TF2720B-402Y4R0-01
Package:
Horizontal, 4 PC Pin
Description:
Common Mode Filters / Chokes 4mH min. 0.1ohms 4.0A max.
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TF2720B-402Y4R0-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Horizontal, 4 PC Pin
  • Operating Temperature
    -20°C~120°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    TF
  • Size / Dimension
    1.063Lx1.063W 27.00mmx27.00mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Additional Feature
    INDUCTANCE 4 MILLI HENRY
  • Packing Method
    BOX
  • Shielding
    Unshielded
  • Approval Agency
    UL; CSA; IEC
  • Inductance
    4 mH
  • Current
    4A
  • Max DC Current
    500mA
  • Filter Type
    Power Line
  • Number of Lines
    2
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    100mOhm
  • Height
    21.9964mm