  • TEQ 40-7213WIR
TEQ 40-7213WIR
advertisement
Manufacturer No:
TEQ 40-7213WIR
Manufacturer:
Traco Power
HK JDW NO:
809-TEQ 40-7213WIR
Package:
Datasheet:
Description:
DC/DC CONVERTER 15V 40W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TEQ 40-7213WIR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~92°C With Derating
  • Series
    TEQ 40WIR (40W)
  • Size / Dimension
    4.06Lx2.25W x 1.03 H 103.1mmx57.2mmx26.2mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Power (Watts)
    40W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-MXMA-X7
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    160V
  • Output Voltage
    15V
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Input (Min)
    43V
  • Input Voltage-Nom
    110V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    2.67A
  • Total Power Output-Max
    40W