  • TEQ 100-7212WIR
TEQ 100-7212WIR
advertisement
Manufacturer No:
TEQ 100-7212WIR
Manufacturer:
Traco Power
HK JDW NO:
809-TEQ 100-7212WIR
Package:
Datasheet:
TEQ 100-7212WIR
Description:
Quantity:
In Stock : 2
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
TEQ 100-7212WIR
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2014
  • Series
    TEQ 100WIR (100W)
  • Size / Dimension
    4.06Lx3.50W x 3.45 H 103.1mmx88.9mmx87.6mm
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Industrial, ITE (Commercial), Railway
  • Power (Watts)
    101W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, cULus, cURus
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    160V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    43V
  • Input Voltage-Nom
    110V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    8.4A