  • TEP336M016CRW
TEP336M016CRW
advertisement
Manufacturer No:
TEP336M016CRW
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TEP336M016CRW
Package:
Dipped
Datasheet:
TEP336M016CRW
Description:
33μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 1.6Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0042mA Tape & Reel (TR) Dipped
Step5Bar-code shipping tag
TEP336M016CRW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.6Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    2424
  • Leakage Current
    0.0042mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm