  • TEP 75-7215WI
TEP 75-7215WI
advertisement
Manufacturer No:
TEP 75-7215WI
Manufacturer:
Traco Power
HK JDW NO:
809-TEP 75-7215WI
Package:
9-DIP Module
Datasheet:
TEP 75-7215WI
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TEP 75-7215WI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    9-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~75°C
  • Series
    TEP 75WI (75W)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
  • Feature
    Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Power (Watts)
    77W
  • Additional Feature
    SEATED HGT CALCULATED
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-T9
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    160V
  • Output Voltage
    24V
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input (Min)
    43V
  • Input Voltage-Nom
    72V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    3.2A
  • Total Power Output-Max
    75W
  • Width
    57.9mm