  • TEN 20-4812WI
TEN 20-4812WI
advertisement
Manufacturer No:
TEN 20-4812WI
Manufacturer:
Traco Power
HK JDW NO:
809-TEN 20-4812WI
Package:
7-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
TEN 20-4812WI
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TEN 20-4812WI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-DIP Module, 6 Leads
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Series
    TEN 20WI (20W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.60W x 0.40 H 50.8mmx40.6mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    20W
  • Additional Feature
    SEATED HGT CALCULATED
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-MDMA-T6
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    81%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    1.67A
  • Total Power Output-Max
    20W
  • Length
    50.8mm
  • Width
    25.4mm