  • TEA1751T/N1,518
TEA1751T/N1,518
advertisement
Manufacturer No:
TEA1751T/N1,518
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-TEA1751T/N1,518
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
TEA1751T/N1,518
Description:
16 Terminations15V~38V TEA1751 AC to DC power converterGreenChip? III Series 100kHz~150kHz
Purchasing and Inquiry
TEA1751T/N1,518 Overview
This ac to dc converter is included in the package 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) .The AC/DC power converter Tape & Reel (TR) is available for this product.A AC/DC converter of this type is mounted in the way of Surface Mount .Ideally, the ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ degrees Celsius.A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is used in this AC DC converter.As a result, the switching frequency reaches 100kHz~150kHz .Within the range of 15V~38V supply voltage (Vcc/Vdd), it can be used.There are a total of 16 terminations in it.The pins of the ac-dc converter total to 16 .It belongs to the family of GreenChip? III manufacturers.If you select the TEA1751 family, you will be able to search for similar acdc converters.The ac to dc conversions are included in Switching Regulator or Controllers .As a result, its output voltage is 2.5V .Using a unique technique, it is possible to ensure an input voltage with a maximum value of 650V .
TEA1751T/N1,518 Features
Packaged with 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Switching Frequency at 100kHz~150kHz
TEA1751T/N1,518 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. TEA1751T/N1,518 AC DC Converters applications.
  • AC?DC USB chargers for Cell Phones
  • Humidifier
  • Off--line Battery Charger
  • Automotive Telematics
  • Standby and Auxiliary Power Supplies
  • Industrial controls
  • Standby power supplies for VCR
  • USB-PD 2.0
  • Standby Power Supply
  • Standby Power for General Off-Line Applications
Step5Bar-code shipping tag
TEA1751T/N1,518
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    GreenChip™ III
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Power (Watts)
    250W
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BCDMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    TEA1751
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Output Voltage
    2.5V
  • Input Voltage-Nom
    20V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    15V~38V
  • Input Voltage (Min)
    9V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    100kHz~150kHz
  • Input Voltage (Max)
    650V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Current Limiting, Open Loop, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    650V
  • Voltage - Start Up
    22V
  • Source Url Status Check Date
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm