  • TE80B1R8J
TE80B1R8J
advertisement
Manufacturer No:
TE80B1R8J
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-TE80B1R8J
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
TE80B1R8J
Description:
Wirewound Resistors TE 80W 1R8 5% Bracket
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TE80B1R8J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TE80B1R8J.
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±440ppm/°C
  • Resistance
    1.8Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    80W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Coating, Housing Type
    Silicone Coated
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Mounting Feature
    Brackets
  • Operating Temperature
    -25°C~225°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    TE, CGS
  • Size / Dimension
    1.102Diax5.984L 28.00mmx152.00mm
  • Tolerance
    ±5%