  • TE40A1803B01
TE40A1803B01
advertisement
Manufacturer No:
TE40A1803B01
HK JDW NO:
732-TE40A1803B01
Package:
Datasheet:
TE40A1803B01
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 40W
Step5Bar-code shipping tag
TE40A1803B01
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.551lb 249.93g
  • Operating Temperature
    -20°C~50°C
  • Published
    2015
  • Series
    TE40 (40W)
  • Size / Dimension
    3.78Lx2.17W x 1.32 H 96.0mmx55.0mmx33.6mm
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    40W
  • Approval Agency
    CB, CE, DEMKO, UL
  • Efficiency
    Level VI
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    2.22A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    18V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    57 1.45m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • No Load Power Consumption
    100mW Max