  • TE1503-E3
TE1503-E3
advertisement
Manufacturer No:
TE1503-E3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TE1503-E3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
TE1503-E3
Description:
TE 4μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.315Diax0.689L 8.00mmx17.50mm -40°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TE1503-E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TE
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.315Diax0.689L 8.00mmx17.50mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4μF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.015mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    8.179mm
  • Height
    21.539mm