TDA7440D013TR
TDA7440D013TR
761-TDA7440D013TR
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
TDA7440D013TR Overview
It comes in a case with Tape & Reel (TR). The recommended mounting type for this product is Surface Mount. A 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case contains it. With 4 channels, the device is equipped. For your reference, here are some Audio Tone Processor functions. It is possible to apply the device in the Consumer Audio axis. As far as I know, it is supplied within 6V~10.2V days. A temperature range of 0°C~70°C TA is used by this device. On the chip, there are 28 terminations. If you search for the TDA7440 family, you will find similar parts. On the chip, 28 pins are accessible. It is possible to sort parts based on their consumer IC type using TONE CONTROL CIRCUIT. There should be no voltage below 6V on the supply line of this component (Vsup). Family Other Consumer ICs is the part. There is a voltage range of 9V volts that it can produce. In this case, Vsup reaches its maximal value at 10.2V. On it, there are 2 bands.
TDA7440D013TR Features
With 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
TDA7440D013TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics TDA7440D013TR Audio Special Purpose applications.
- Industrial Instrumentation
- Dynamic Range Processors
- set-top boxes
- SURROUND-SOUND DECODERS AND ENCODERS
- BROADCAST STUDIO EQUIPMENT
- A/V RECEIVERS
- Car or Mobile Audio System
- CD-R, DVD receivers
- digital mixing consoles
- EFFECTS PROCESSORS
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
TDA7440D013TR
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
STMicroelectronics761-STA309A13TR64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
STMicroelectronics761-STA339BWS13TR36-BFSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
STMicroelectronics761-TDA771928-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
STMicroelectronics761-STA559BW13TR36-BFSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
STMicroelectronics761-TDA741928-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
STMicroelectronics761-STA333W13TR36-BFSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
STMicroelectronics761-STA32613TR36-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
STMicroelectronics761-STA323W13TR36-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
STMicroelectronics761-TDA7439DS13TR28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
STMicroelectronics761-TDA7309D013TR20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
STMicroelectronics761-TDA741820-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
STMicroelectronics761-TDA7418TR20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
STMicroelectronics761-STA339BWTR36-PowerBFSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
STMicroelectronics761-TDA7419TR28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
STMicroelectronics761-STA369BWSTR36-PowerFSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
STMicroelectronics761-TDA744232-SDIP (0.400, 10.16mm)2-3 DaysAdd Compare