  • TD162N12KOFHPSA1
TD162N12KOFHPSA1
advertisement
Manufacturer No:
TD162N12KOFHPSA1
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-TD162N12KOFHPSA1
Package:
Module
Datasheet:
Description:
PHASE CONTROL THYRISTOR MODULE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TD162N12KOFHPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    5200A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    200mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    260A
  • Structure
    Series Connection - SCR/Diode
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    162A