  • TCT50-09E07AE
TCT50-09E07AE
advertisement
Manufacturer No:
TCT50-09E07AE
HK JDW NO:
814-TCT50-09E07AE
Package:
Datasheet:
TCT50-09E07AE
Description:
Industrial Control Transformers 208/240V Pri 24V Sec 50VA QCs on top
Step5Bar-code shipping tag
TCT50-09E07AE
    Chassis Mount
  • Surface Mount
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    92.46mm Lx66.04mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Transformers
  • Power Rating
    50W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    L92.46XB56.39XH69.6 (mm)
  • Voltage - Isolation
    1500VAC
  • Power - Max
    50VA
  • Output Voltage 1
    24V
  • Application
    POWER
  • Voltage - Primary
    208V 240V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    24V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • VA Rating
    50 VA
  • Secondary Current
    2.08A
  • Height
    56.388mm
  • Height Seated (Max)
    69.60mm
  • Length
    92.46mm
  • Width
    56.39mm