  • TCT50-06E07AE
TCT50-06E07AE
advertisement
Manufacturer No:
TCT50-06E07AE
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-TCT50-06E07AE
Package:
120
Datasheet:
TCT50-06E07AE
Description:
Industrial Control Transformers 120/240V Pri 24V Sec 50VA QCs on top
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TCT50-06E07AE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Physical Dimension
    L92.46XB55.12XH69.6 (mm)
  • Voltage - Isolation
    1500VAC
  • Power - Max
    50VA
  • Output Voltage 1
    24V
  • Application
    POWER
  • Voltage - Primary
    120V 240V
  • Primary Winding(s)
    Single, Multiple Taps
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    24V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • VA Rating
    50 VA
  • Secondary Current
    2.08A
  • Height
    56.388mm
  • Height Seated (Max)
    69.60mm
  • Length
    92.46mm
  • Width
    55.12mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    120
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    2lbs 907.2g
  • Published
    2014
  • Series
    Class 2, TCT
  • Size / Dimension
    92.46mm Lx66.04mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Transformers
  • Power Rating
    50W
  • Frequency
    50Hz