  • TCT50-04E07AE
TCT50-04E07AE
advertisement
Manufacturer No:
TCT50-04E07AE
HK JDW NO:
814-TCT50-04E07AE
Package:
Datasheet:
TCT50-04E07AE
Description:
Industrial Control Transformers 240VPri 12V Sec 50VA QCs on top Class 2
Step5Bar-code shipping tag
TCT50-04E07AE
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    2lbs 907.2g
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    92.46mm Lx66.04mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Power Rating
    50W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Physical Dimension
    L92.46XB55.12XH69.6 (mm)
  • Voltage - Isolation
    1500VAC
  • Power - Max
    50VA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Voltage - Primary
    240V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    12V
  • Number of Secondary Winding
    1
  • VA Rating
    50 VA
  • Secondary Current
    4.17A
  • Height
    56.388mm
  • Height Seated (Max)
    69.60mm
  • Length
    92.46mm
  • Width
    55.12mm