  • TCT50-01E07AB
TCT50-01E07AB
advertisement
Manufacturer No:
TCT50-01E07AB
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-TCT50-01E07AB
Package:
Datasheet:
TCT50-01E07AB
Description:
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TCT50-01E07AB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    2lbs 907.2g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    Class 2, TCT
  • Size / Dimension
    92.46mm Lx56.67mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    50W
  • Current Rating
    2.08A
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Current - Output (Max)
    2.08A
  • Power - Max
    50VA
  • Voltage - Primary
    120V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    24V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • Secondary Current
    2.08A
  • Height
    56.388mm
  • Height Seated (Max)
    57.00mm
  • Length
    69.596mm
  • Width
    92.456mm