  • TCT40-10E07K
TCT40-10E07K
advertisement
Manufacturer No:
TCT40-10E07K
HK JDW NO:
814-TCT40-10E07K
Package:
Datasheet:
TCT40-10E07K
Description:
Industrial Transformers Control Class2 40VA 12Vout, 208/240Vin
Step5Bar-code shipping tag
TCT40-10E07K
    Chassis Mount
  • Surface Mount
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    92.46mm Lx59.44mm W
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Wire Leads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Transformers
  • Power Rating
    40W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    D92.5XH56.5 (mm)
  • Voltage - Isolation
    1500VAC
  • Power - Max
    40VA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Application
    POWER
  • Voltage - Primary
    208V 240V
  • Primary Winding(s)
    Single, Multiple Taps
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    12V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • VA Rating
    40 VA
  • Secondary Current
    3.34A
  • Diameter
    92.5mm
  • Height
    59.436mm
  • Height Seated (Max)
    56.39mm
  • Length
    92.46mm
  • Width
    59.44mm