  • TCT40-05E07K
TCT40-05E07K
advertisement
Manufacturer No:
TCT40-05E07K
HK JDW NO:
814-TCT40-05E07K
Package:
120
Datasheet:
TCT40-05E07K
Description:
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
TCT40-05E07K
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    120
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    1.5lbs 680.4g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    92.46mm Lx56.67mm W
  • Termination
    Wire Leads
  • Power Rating
    40W
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Approval Agency
    UL
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    1.67A
  • Current - Output (Max)
    1.67A
  • Output Current
    1.67A
  • Voltage - Primary
    120V 208V 240V
  • Primary Winding(s)
    Single, Multiple Taps
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    24V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • Secondary Current
    1.67A
  • Height
    59.436mm
  • Height Seated (Max)
    57.40mm
  • Length
    92.46mm
  • Width
    55.88mm