  • TCT40-01E07AB
TCT40-01E07AB
advertisement
Manufacturer No:
TCT40-01E07AB
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-TCT40-01E07AB
Package:
Datasheet:
TCT40-01E07AB
Description:
TRIAD MAGNETICS TCT40-01E07AB TRANSFORMER, 24V, 40VA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TCT40-01E07AB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    1.5lbs 680.4g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    Class 2, TCT
  • Size / Dimension
    92.46mm Lx56.67mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    40W
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Current Rating
    1.67A
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    UL
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    1.67A
  • Current - Output (Max)
    1.67A
  • Output Current
    1.67A
  • Power - Max
    40VA
  • Voltage - Primary
    120V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    24V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • Secondary Current
    1.67A
  • Height
    56.38mm
  • Height Seated (Max)
    57.40mm
  • Length
    92.46mm
  • Width
    56.67mm