  • TCSD-10-01-F-N
TCSD-10-01-F-N
advertisement
Manufacturer No:
TCSD-10-01-F-N
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-TCSD-10-01-F-N
Package:
Datasheet:
Description:
Conn IDC Connector SKT 20 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tube
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TCSD-10-01-F-N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyester
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    Tiger Eye™ TCSD
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Feed Through, Polarizing Key
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    IDT
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    20
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    4mm
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Breadth
    0.157 inch
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Cable Termination
    IDC
  • Wire Type
    Ribbon Cable
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Length
    24mm