  • TCR0805N200K
TCR0805N200K
advertisement
Manufacturer No:
TCR0805N200K
HK JDW NO:
792-TCR0805N200K
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TCR0805N200K
Description:
FIXED RESISTOR TCR, Neohm Series, Thick Film, 200kOhm, 0.1W 1/10W, 0% -10%, -55°C~125°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TCR0805N200K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCR, Neohm
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    0% -10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    200kOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm