  • TCN1.25SV
TCN1.25SV
advertisement
Manufacturer No:
TCN1.25SV
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-TCN1.25SV
Package:
Datasheet:
TCN1.25SV
Description:
SLEEVING 1.25" ID 4' SILVER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TCN1.25SV
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TCN1.25SV.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Material
    Fiberglass, Aluminized, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -60°C~255°C
  • Series
    ThermaShield® Convoluted
  • Feature
    Chemical Resistant, Clean Cut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Sleeving, Insulated
  • Color
    Silver
  • Type Attributes
    Convoluted - Braided
  • Abrasion Protection
    Abrasion Resistant
  • Liquid Protection
    Gasoline Resistant
  • Heat Protection
    Flame Retardant, Heat Resistant
  • Length
    4.00' 1.22m
  • Diameter - Outside
    1.340 (34.04mm)
  • Diameter - Inside
    1.250 (31.75mm)
  • Wall Thickness
    0.045 1.14mm