  • TCFGA1A106K8R
TCFGA1A106K8R
advertisement
Manufacturer No:
TCFGA1A106K8R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TCFGA1A106K8R
Package:
Datasheet:
Description:
10μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.001mA
Step5Bar-code shipping tag
TCFGA1A106K8R
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Series
    TCFG A
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Size Code
    1206
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm