  • TC89W-1-202
TC89W-1-202
advertisement
Manufacturer No:
TC89W-1-202
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-TC89W-1-202
Package:
Datasheet:
TC89W-1-202
Description:
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TC89W-1-202
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT; SNAP-IN
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    Trimpot® TC89 - Open Frame
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.346 x 0.315 Face x 0.500 H 8.80mmx8.00mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    TC89W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Height
    12.7mm