  • TC74LCX240FW
TC74LCX240FW
advertisement
Manufacturer No:
TC74LCX240FW
Manufacturer:
Toshiba
HK JDW NO:
4669-TC74LCX240FW
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
DUAL Buffers 20 Pins 4 Bit per Element SOIC
Step5Bar-code shipping tag
TC74LCX240FW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    20
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NOT AVAILABLE IN JAPAN
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    9 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Logic IC Type
    BUS DRIVER
  • Number of Bits per Element
    4
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    6.5 ns
  • High Level Output Current
    24mA
  • Low Level Output Current
    24mA
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Width
    7.5mm