  • TC74ACT14P(F)
TC74ACT14P(F)
advertisement
Manufacturer No:
TC74ACT14P(F)
HK JDW NO:
830-TC74ACT14P(F)
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
TC74ACT14P(F)
Description:
5V V 13 ns ns 11.4 ns ns 19.25mm mm Gates & Inverters 3.5mm mm Through Hole Surface Mount 4.5V~5.5V V 4μA μA
Purchasing and Inquiry
TC74ACT14P(F) Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 14-DIP (0.300, 7.62mm). In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tube is used. This logic works according to the Inverter principle. A voltage of 4.5V~5.5V is needed to ensure full function of the part. Operation at a temperature around -40°C~85°C. Through Hole is the mounting position of the part. The high and low state of output current is 24mA 24mA. The TC74ACT series contains it. A total of 14 terminations have been recorded. There are many applications for this logic device, mounted at Through Hole. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. The current flowing through quiet parts is 4μA. In this logic device, the value is Gates. A total of 6 circuits make up this device. There is 50pF load capacitance associated with the part. This part requires 5V power supplies, according to its datasheet. The operating supply voltage for the chip is specified as 5V volts, which corresponds to the chip voltage. There is Schmitt Trigger in it.
TC74ACT14P(F) Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
Quiescent Current: 4μA
TC74ACT14P(F) Applications
There are a lot of Toshiba Semiconductor and Storage TC74ACT14P(F) Gates and Inverters applications.
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Printer
  • Refrigerator
  • Solar street light
  • Illumination
  • Laptop
  • Communication
  • Electric shaver
  • Washing machine
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
TC74ACT14P(F)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Series
    TC74ACT
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Subcategory
    Gates
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    6
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    13 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Turn On Delay Time
    11.4 ns
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    11.4ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    3.5mm
  • Length
    19.25mm
  • Width
    6.4mm