TC530COI
TC530COI
536-TC530COI
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Tube Obsolete 17 b b 6.5 k Special Purpose ADCs/DACs Serial 4.5V~5.5V V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Surface Mount
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
TC530COI Overview
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) is available as a package.Data acquisition units such as this one are available in a package called Tube.When working temperatures are set to 0°C~70°C, normal operation is possible.There is an outstanding Data Acquisition System (DAS) that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.ADCs/DACs would be prudent to redo the circuADCs/DACs if your meter does not register 4.5V~5.5V as ADCs/DACs should for the supply voltage.A total of 28 terminations have been recorded.This 1 function enables high performance for applications of any kind.Complex tasks are efficiently performed by this unit because it has 4 channels.If you're looking for parts with similar specs, search "TC530".5V is the common amount of voltage that should be applied to this data acquisition unit.According to its pin count, there are 28 pins.This is a high resolution 17-bit data acquisition device.In this unit, there are 28 pins.There were many cases where the Surface Mount technique made use more feasible.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is not allowed to supply the part wAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog convertersh voltages higher than 5.5V.
TC530COI Features
Surface Mount acquisition unit
4 channels process
17-Bit acquisition unit
TC530COI Applications
There are a lot of Microchip Technology TC530COI ADCs/DACs applications.
- RADAR processing, digital oscilloscopes
- RF signal generators, arbitrary waveform generators
- Set Top Boxes
- Calibration
- Basestations
- Digital beam-forming systems for ultrasound
- Gain and offset adjustment
- Direct Digital Waveform Generation
- Industrial Control Systems
- Data Distribution System
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
TC530COI
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TC530COI.
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Microchip Technology536-TC530CPJ28-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-TC534CKW44-QFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-TC530COI28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-TC534CPL40-DIP (0.600, 15.24mm)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-TC530COI71328-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-QT301-D8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-QT301-IS8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare