  • TC2117-2.5VDBTR
TC2117-2.5VDBTR
advertisement
Manufacturer No:
TC2117-2.5VDBTR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-TC2117-2.5VDBTR
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
TC2117-2.5VDBTR
Description:
Fixed Tin TC2117 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 21368
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TC2117-2.5VDBTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    TC2117
  • Pin Count
    4
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    800mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    80μA
  • Accuracy
    0.5 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    130μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 800mA
  • PSRR
    55dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.45V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Length
    6.5mm