  • TC20422402DH
TC20422402DH
advertisement
Manufacturer No:
TC20422402DH
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-TC20422402DH
Package:
TO-200AE Variation
Datasheet:
TC20422402DH
Description:
SCR PHASE CTRL 4200V 2450A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TC20422402DH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-200AE Variation
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    O-CXDB-X4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • RMS Current (Irms)
    3.848kA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    4.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    4.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    28284A 30000A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    400mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    3848A
  • Structure
    Single
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    4200V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    2450A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    4200V