  • TC1301A-APAVMFTR
TC1301A-APAVMFTR
advertisement
Manufacturer No:
TC1301A-APAVMFTR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-TC1301A-APAVMFTR
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
TC1301A-APAVMFTR
Description:
Enable, Reset Fixed 0.65mm TC1301A PMIC 8 8-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 11499
Step5Bar-code shipping tag
TC1301A-APAVMFTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    TC1301A
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N8
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.63V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA 150mA
  • Quiescent Current
    103μA
  • Control Features
    Enable, Reset
  • Accuracy
    0.5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V 1.8V 2.63V
  • Number of Regulators
    2
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    180μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.18V @ 300mA -
  • PSRR
    58dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    104mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.104V
  • Input Voltage Absolute-Max
    6.5V
  • Input Bias Current
    58μA
  • Output Voltage 2
    1.8V
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    3mm