  • TC1264-1.8VAB
TC1264-1.8VAB
advertisement
Manufacturer No:
TC1264-1.8VAB
HK JDW NO:
536-TC1264-1.8VAB
Package:
TO-220-3
Datasheet:
TC1264-1.8VAB
Description:
Fixed 2.54mm TC126 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 322
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TC1264-1.8VAB
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    TC126
  • Pin Count
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    800mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    130μA
  • Accuracy
    0.5 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Voltage Dropout (Max)
    1.4V @ 800mA
  • PSRR
    64dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Nominal Output Voltage
    1.8V
  • Height
    9.017mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    4.826mm