  • TC1263-3.3VOA
TC1263-3.3VOA
advertisement
Manufacturer No:
TC1263-3.3VOA
HK JDW NO:
536-TC1263-3.3VOA
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
TC1263-3.3VOA
Description:
Enable Fixed TC1263 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TC1263-3.3VOA
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    8
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
  • Base Part Number
    TC1263
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    80μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    0.5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    130μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.65V @ 500mA
  • PSRR
    64dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    350mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.35V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.5%
  • Length
    4.9mm