  • TC1107-2.7VUA
TC1107-2.7VUA
advertisement
Manufacturer No:
TC1107-2.7VUA
HK JDW NO:
536-TC1107-2.7VUA
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
TC1107-2.7VUA
Description:
Enable Fixed 0.635mm TC1107 PMIC 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 927
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TC1107-2.7VUA
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    TC1107
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.7V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    50μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    0.5 %
  • Output Voltage 1
    2.7V
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    90μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.48V @ 300mA
  • PSRR
    60dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    270mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.27V
  • Input Voltage Absolute-Max
    6.5V