  • TC110301ECTTR
TC110301ECTTR
advertisement
Manufacturer No:
TC110301ECTTR
HK JDW NO:
536-TC110301ECTTR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
TC110301ECTTR
Description:
5 Terminals 2V~10V 5-Pin TC110 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 100kHz~300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
TC110301ECTTR Overview
It comes in the SC-74A, SOT-753 package, which makes switching controller suitable for most applications. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. Tape & Reel (TR) is the solid enclosure in which PMIC is packaged. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). dc control's supply and operating voltages are 2V~10V. Suitable for work in a -40°C~85°C TA dc switcher. The switching controller is capable of switching at the 100kHz~300kHz position. The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. The dcdc regulator features Enable, Soft Start for efficient switching control. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . A variety of dc switching's functions can be performed on 5 terminations. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's voltage input is 3V. TC110 can be searched for other relevant dc to dc converter ics. There are a total of 5 pins on switching converter. Specifically, switching converter falls under the Switching Regulator or Controllers category. It is recommended that the input voltage of the dc dc voltage regulator be 2V. Based on the test statistics, DC regulator outputs voltage 3V. In most cases, the output current of the dc dc regulator will be 300mA, so note that when you start the project. Because of DC switcher's Surface Mount, it is suitable for most prototype designs and applications. DC regulator's maximum frequency is 115kHz. As a result, DC to DC voltage regulator has a value of PFM CONTROL TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE so that the need can be met more directly. It is suggested that users apply 10V to the voltage regulator dc to dc in order to run it safely and reliably in a circuit.
TC110301ECTTR Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 100kHz~300kHz
Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
PFM CONTROL TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
TC110301ECTTR Applications
There are a lot of Microchip Technology TC110301ECTTR DC to DC converter applications.
  • Medical equipment
  • Shearing machines
  • Motor controller circuits
  • Radio equipment
  • Smoke exhaust equipment
  • Power supplies of electronic gadgets
  • PSRR circuits
  • Computer monitoring equipment of building
  • Digital display device
  • Emergency lighting monitoring equipment
Step5Bar-code shipping tag
TC110301ECTTR
    Select All
  • Input Voltage-Nom
    3V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    300mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~10V
  • Control Features
    Enable, Soft Start
  • Input Voltage (Min)
    2V
  • Topology
    Boost
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    100kHz~300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Max Frequency
    115kHz
  • Duty Cycle (Max)
    92%
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Number of Terminations
    5
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    TC110
  • Function
    Step-Up
  • Output Voltage
    3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Operating Supply Voltage
    10V