  • TC1072-2.85VCH713
TC1072-2.85VCH713
advertisement
Manufacturer No:
TC1072-2.85VCH713
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-TC1072-2.85VCH713
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
TC1072-2.85VCH713
Description:
Enable Fixed 0.95mm TC1072 PMIC 6 SOT-23-6
Quantity:
In Stock : 3664
Step5Bar-code shipping tag
TC1072-2.85VCH713
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    TC1072
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.85V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    50mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    0.5 %
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    80μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.12V @ 50mA
  • PSRR
    64dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    85mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.085V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.5%
  • Length
    2.9mm