  • TC1015-3.3VCT713
TC1015-3.3VCT713
advertisement
Manufacturer No:
TC1015-3.3VCT713
HK JDW NO:
536-TC1015-3.3VCT713
Datasheet:
TC1015-3.3VCT713
Description:
Enable Fixed Tin TC1015 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 7747
Step5Bar-code shipping tag
TC1015-3.3VCT713
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Current Rating
    100mA
  • Base Part Number
    TC1015
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
  • Accuracy
    2.5 %
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 100mA
  • PSRR
    64dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.18V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.8mm