  • TC1014-3.6VCT713
TC1014-3.6VCT713
advertisement
Manufacturer No:
TC1014-3.6VCT713
HK JDW NO:
536-TC1014-3.6VCT713
Datasheet:
TC1014-3.6VCT713
Description:
Enable Fixed TC1014 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 1792
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TC1014-3.6VCT713
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    TC1014
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    3.6V
    Positive
  • Current - Output
    50mA
  • Quiescent Current
    50μA
  • Accuracy
    0.5 %
  • Output Voltage 1
    3.6V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    80μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.12V @ 50mA
  • PSRR
    64dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    85mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.085V
  • Length
    2.9mm