  • TC1014-1.8VCT713
TC1014-1.8VCT713
advertisement
Manufacturer No:
TC1014-1.8VCT713
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-TC1014-1.8VCT713
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
TC1014-1.8VCT713
Description:
Enable Fixed TC1014 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 2259
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TC1014-1.8VCT713
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    TC1014
  • Pin Count
    5
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    50mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    318mW
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    80μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.12V @ 50mA
  • PSRR
    64dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    85mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.085V
  • Min Output Voltage
    1.8V
  • Output Voltage Accuracy
    0.5 %
  • Height
    1.2954mm
  • Length
    3.0988mm
  • Width
    1.8034mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C